„Човек си поставя за цел да покори света, но по пътя губи душата си.“ – Александър Солженицин
- 10.12.2019
- 0
На 11 декември 1918 година е роден Александър Солженицин.
Той е един от големите руски писатели на XX век. В основата на книгите му лежат личните му преживявания по време на комунистическия режим на диктатора Сталин.
Роден е в Кисловодск, Северен Кавказ. Завършва математика и физика в Ростовския университет.
През 1945 година е арестуван за това, че в писма до свой приятел отправя нападки към Сталин. Прекарва осем години в затворнически трудов лагер и още три години в заточение в Казахстан.
На 38 години се връща от изгнание и започва да пише. Пъртият му роман „Един ден на Иван Денисович“ излиза през 1962 година. Издържан в семпъл, директен стил, той описва кошмара на един лагерен ден. Книгата постига огромен успех, но година по-късно е забранена в Русия.
Най-силните му книги „В първия кръг“ и „Ракова болница“ са изнесени нелегално от СССР и публикувани в чужбина.
През 1970 година е удостоен с Нобелова награда за литература. Три години по-късно се появява първият том от „Архипелаг ГУЛАГ“ – подробно описание на широката мрежа от затвори и лагери в Сталинова Русия. Книгата буди гнева на съветските управници и Солженицин е принуден да напусне страната. Установява се в Съединените щати, където продължава да пише, но е настроен критично и към обсесията на Запада от парите. Няколко години след падането на комунизма писателят се връща триумфално в Русия. Последната му творба „200 години заедно“, която разбунва духовете, е посветена на руско-еврейските отношения.
Александър Солженицин умира на 3 август 2008 година в Москва.
Книгите „Архипелаг ГУЛАГ“, „В първия кръг“ и „ Ракова болница“ можете да намерите в Библиотека „Зора“.
По материали от: „Кой кой е в световната литература“