Сливен е град, който обича театъра. Град със стари театрални традиции
и една благодарна, откликваща публика, достойна за славното му
театрално минало. В дългата история на това минало се редуват
„звездни“ периоди и не чак толкова, сменят се възходи и трудности.
Сменят се хората, посветили живота си на тази магия,
но ТЕАТЪРЪТ остава жив, защото „е необясним, но необходим“.
Още в тъмното робство сливенци отварят
душа и ум за вълшебството на сцената. Тя ги пренася
във времето и пространството, очарова ги и им помага
да се чувстват част от целия свят, да намерят сила и надежда
за по-красив и свободен живот.
През 1860 г. в къщата на Панайот Минков е дадено
първото театрално представление в града.
Това става само четири години след началото на
българския театър, поставено с „побългарената“
драма на С. Доброплодни „Михал Мишкоед” в Шумен (1856).
Със същата пиеса започва театралният живот и в Сливен. Уредник и изпълнител
е учителят Никола Боров – участник в Легията на Раковски, а в ролята на
Михал е Димитър Инзов, също учител. Участват още Ат. Добрев, С. Станчев и др.
* * *
„Макар и в тесен любителски кръг, на примитивна сцена в гостната,
представената комедия има толкова голям успех, че след две седмици
се играе отново, този път в къщата на Константин Панчов, брат на
корпусния лекар в руската армия, в присъствието на самия Садък паша –
Михаил Чайковски.” (Д. Минков)
Години по-късно „сливенското читалище „Зора” дава
във Взаимното училище първите две публични
представления в града – „Многострадална Геновева” през
1868 г. и втори път същата драма, но заедно с комедията
„На яве и насън все едно” на 26 декември 1870 г.
Инициатор, организатор и режисьор е учителят
Михаил Икономов. Събитието е озвучено от малък оркестър
под ръководството на Димитър Хаджииванов.
* * *
„Салонът беше великолепно украсен с хубави картини
[на Николай Павлович], осветен с множество висящи и стенни
лампи. Сцената беше устроена с вкус и декорирана артистично
от майстор Дживан. Ролите бяха разпределени главно между
сливенски младежи: Д. Кондов – Геновева, Г. Петров –
граф Сигфрид, Т. Проданов, Г. Бояджиев, П. Чинтулов и др.
Всички актьори, без изключение, бяха с маски.“
(Д. Минков)
Публика идва от Бургас, Ямбол, Стара и Нова Загора. Почетни гости са братът на английския консул и Джавид паша, с чието благоволение на артистите е раздадено оръжие. И дори е разрешено да се стреля за ужас на някои от местните първенци.
* * *
„Възторгът и на „актьори”, и на зрители е неописуем. Прозорците на страничните стаи
са служили за ложи и каса, чиновете за кресла … Хората, които са взели участие в тази
пиеса, добили имената на действащите лица. Женските роли се играли от по-младите
момчета … и всичко това е произвеждало фурор. Съвременници на онова време с плам
разправят за онези чародейни дни. Неволно човеку се пълни душата с умиление, когато
слуша за смелата и енергична работа на младите в онова време, за техния риск и воля.”
(Ат. Николов)
Отзвукът в тогавашните вестници е на двата полюса – от радост и възхвала в „Македония“ и „Свобода“
до ожесточена критика в „Турция“. Настроението на враждебност и възмущение, налагано от
по-консервативните туркофилски среди, надделява и Общината забранява представянето
на всякакви пиеси. Така театралният живот в Сливен замира задълго, та чак до Освобождението.
Както навсякъде в страната, и в Сливен първите представления са любителски, подготвяни главно от учители, за които театърът е необходим в събуждането на народа, в неговото културно и духовно израстване. Първите професионални театрални трупи се появяват в освободена България, в двата центъра – Пловдив и София. Техните спектакли и гастроли се посрещат от сливенци с небивал интерес и препълнени салони. Най-често представления „се дават“ от Румелийската театрална трупа с управител Ст. Попов. През 1884 г. в полза на Опълченското дружество се играе драмата „Стефан Караджа“ с участието на доскорошни сливенски поборници. Появява се и сянката на Хаджи Димитър в изпълнение на самия Стефан Попов (специално добавена сцена за гостуването в Сливен). Заедно със заслужените овации, той получава благодарствени думи от майката на войводата. Сливен е включен и в шестмесечното турне през 1891 г. на столичния театър „Основа“. Цели 20 дни градът се радва на техните спектакли „Галилей“, „Благородника“, „Ижиния“, „Картоиграчите“ и др.
Завладяващ и вдъхновяващ се оказва примерът на първите български театрали и скоро към местното учителско дружество „Напредък“ е основана трупа. Първите актриси в нея са учителките Калуда Мидилева, Калуда Сотирова, Екатерина Димитрова и Кера Шивачева. Години наред дружеството „дава своите и почти единствени за Сливен театрални представления“, предимно с благотворителна цел. С идването в града на учителя Атанас Николов репертоарът се обогатява и насочва към заглавия от световната класика. Театралният живот на сливенци става все по-интересен, но и все повече се чувства липсата на удобен, просторен салон.
И ето, в навечерието на XX век, в центъра на Сливен се появява внушително здание. Мястото е закупено още през 1878 г. от читалище „Зора“, но трябва да минат 20 години, за да бъде построена модерната сграда с театрален салон, хотел и кафене. Станала факт, благодарение на дарителска кампания и общинска помощ, дълги години тя е център на интензивен културен живот в града. Откриването е на 17 януари 1898 г., когато читалището „дава първото театро” в новия си дом – драмата „Руи Блас” от В. Юго.
„В тази пиеса вземаха участие хора, които никога не им е минавало през ум да излазят на сцената. Тогава целта, както и през 1868 г., беше не да се продаде „изкуство“, а да се свика народа да си даде лептата, да види що се е построило, да се поучи що-годе и да подкрепи този важен от първа величина институт.“(Ат. Николов)
За новия салон художникът Йордан Кювлиев подарява уникална театрална завеса, една от първите в България. Създава я по картината на Жорж-Антоан Рошегрос „Песента на музите събужда човешката душа“.
В същата тази 1898 г. към читалище „Хр. Ботев“ е създаден работнически театър. В началото целта е скромна – събиране средства за построяване на клуб. Режисьор на представленията е Михаил Стефанов (шивач), участват Коста Ташев, Ал. Тодоров, Кина и Йордан Къневи, Ст. Бояджиев и др. Голямата промяна идва, когато в трупата се включва като актриса и режисьор Елена Попова – бесарабска българка с театрални изяви в женските дружества на Русе и Варна. В Сливен пристига през 1900 г. заедно със съпруга си Георги Попов – адвокат. Поставя пиесите „Нора“ на Ибсен, „Тъкачите“ на Хауптман, Чеховите „Три сестри“, „Лес“ на Островски и играе главните роли в някои от тях. Често по време на летните ваканции в спектаклите се включва и Стефан Киров, тогава студент в школата на Московския художествен театър. Ученик на Станиславски, той приобщава Елена Попова към стила на големия руски театрал и до голяма степен влияе върху избора на пиеси.
Така въпреки скромното начало на този театър, „на негова сцена започва появата на новия съвременен репертоар и правят първите си стъпки редица артисти, оставили по-късно име в българския театър“,като Стефан Киров, Стефан Македонски и Щилиян Попов.
Малко преди своя 50-годишен юбилей читалище „Зора“ е в своя върхов, изключително плодотворен период. Притегателен център за всички будни и образовани хора в града, то е любимо място на сливенските театрали. Неизбежно е да се роди артистична трупа и тук. Това става през 1908 г., когато е основан „Драматичен театър“, в състава на който влизат главно учители и интелигенти.
„Този читалищен театър през 1909-1910 г. даде много театрални представления, в които вземаха участие много видни артисти. Това беше една театрална буря в нашия град.“
(Ат. Николов)
Дори по време на войните салонът на „Зора“ винаги е пълен с ентусиазирана публика. На ососбен успех се радва пътуващият театър на Матьо Македонски. През 1912 г. трупата на специализиралия в Германия артист и режисьор, представя на сливенска сцена много от своите спектакли („Лес“, „Доходно място“, „Ивайло“, „Службогонци“, „Лукреция Борджия“). Заедно с професионалните актьори в тях участват и местни театрали. Това е истинска школа за читалищната трупа, незаменим опит и израстване в работата. Логично идва и следващата стъпка – през 1918 г. театърът в Сливен става професионален. Краят на Първата световна война е дошъл и към интернирания в града Тодор Чолаков (възпитаник на театралното училище в Букурещ) е отправена покана да оглави трупата. Авторитетно и методично, подкрепян от колегите си, той налага професиоанален ред и ритъм на работа. Към местното театрално ядро (Г. Костичков, Ат. Георгиев , Л. Георгиева, Хр. Рохов, Н. Дойчев и др.) привлича все повече професионални артисти и режисьори. „Сливенски градски театър”, както е преименуван в 1919 г., все по-уверено върви към своята самостоятелност, макар дълго още да е читалищен. За десет години (1918-1928) през неговата сцена преминава съзвездие от български артисти – Борис Пожаров, Мара и Георги Миятеви, Матей Икономов, Ася Байчева, Анета и Владимир Николови, Михаил Гарецки, Елена и Димитър Коцеви, Вася Грозева, Иванка и Дочо Касабови, Надя Станиславска и др.
През 1928-1929 г. големият български артист Стефан Киров е назначен за директор на новосъздадения „Областен театър” в Сливен. Решението е на Съюза на артистите в България, а субсидията се осигурява от читалище „Зора” и Окръжната постоянна комисия в Бургас.
„Големият обществен авторитет и човешко обаяние на Стефан Киров създават предпоставки за рязко и забележимо издигане нивото на театъра. В художествения състав са привлечени артистите Любомир Бобчевски, Елена Хранова, Боян Петров, Веса Пуховска, Стефан Христов, Олга Петрова, Димитър Керанов и др.“
(Е. Кьостебеков)
Сливенци се наслаждават на прекрасни спектакли („Големанов“, „Самодива“, „Иванко“, „Камо грядеши“ , „Албена“, „Укротяване на опърничавата“), възхищават се на гастролиращите в сливенски постановки Кръстьо Сарафов и Сава Огнянов. Но минават няколко месеца и седалището на театъра е преместено в Бургас. Много от професионалните актьори напускат трупата.
Въпреки опитите да бъде спасен, останал без декори, костюми, реквизит и финансова подкрепа, театърът в Сливен загива. За да се роди отново в първия български „Приказен театър“. Създателите му Георги Костичков и Атанас Георгиев са вдъхновени от Борис Борозанов, ръководител на Детския отдел към Софийски народен театър. С много трудности и заем от банката, през 1930 г. те представят първия си спектакъл – „Бисерка“ по Андерсен. Успешното начало е поставено. Театърът бързо получава признание и субсидия от читалището, сформират се детски оркестър и балетна трупа към него под ръководството на композитора Мишо Тодоров. За 15 години са реализирани с много любов и въображение повече от 60 постановки за деца и възрастни, представени не само в Сливен, но и в други градове.
През 1945 г. Приказният театър е закрит. Много от артистите се включват в новосъздадения Сливенски общински народен театър с директор-режисьор Никола Попов, а читалище „Зора“ предоставя своя салон, декори, костюми и реквизит на новата трупа. Следват осем години (1946-1954) на стабилност и приемственост във вече „Държавен народен театър“ – Сливен. Директор е Любомир Калинов, а „в репертоара се налага чувствто на жизнерадост и комедиен полъх, който се определя от натюрела на самия ръководител“. В сезон 1954/1955 трупата има нов директор –
Мишо Георгиев. Идват и първите възпитаници на ВИТИЗ „Кр. Сарафов“ – режисьорите Вихрони Чичановски и Цветан Велев, актьорите
Маргарита Венкова и Венелин Пехливанов.
А през 1956 г. театърът е поверен на младия режисьор Николай Савов, който идва „с цяла група млади хора, току-що завършили Театралния институт: режисьорите Димитрина Гюрова и Любен Морчев, художничката Йонка Топалова, артистите
Златина Дончева, Иван Джамбазов, Дора Стаева, Асен Шопов, Кина Дашева, Илия Пенев, Иван Андонов,
Сава Георгиев, Иан Снежин.“
В тези години тук правят първите си стъпки едно цяло поколение артисти, които остават докрай верни на Сливенския театър: Данка Георгиева, Христо Ламбов, Ангел Савов, Християн Русинов, Петър Латев,
Радослав Антонов, Радка Филипова, Борис Радивенски, Георги Тошев. „Старата гвардия“, която десетилетия наред посреща младите театрални сили в трупата и ги въвежда в храма на Мелпомена.
* * *
И се занизват години, спектакли, творчески сезони, турнета, фестивали, награди …
Цял един свят и една територия на духа, в която енергията на актьори и публика се слива,
за да се роди чудото ТЕАТЪР.
Августина Савова, 2021
Използвани са снимки и материали от Държавен архив – Сливен.
Цитираните текстове са от:
Юбилеен сборник на Българското народно читалище „Зора“ – Сливен, 1910 г.
„Очерк за театралното минало на гр. Сливен“ от Емил Кьостебеков
Този уебсайт използва „бисквитки“, за да Ви предоставим възможно най-добрата практическа работа на потребителите. Информацията за „бисквитката“ се съхранява в браузъра ви и изпълнява функции като разпознаване на вас, когато се върнете на нашия уебсайт и помагайки на нашия екип да разбере кои части от уеб сайта ви са най-интересни и полезни.
Можете да коригирате всички настройки на „бисквитките“, като отворите разделите вляво.
Строго необходими бисквитки
Строго необходимо. Необходимо е бисквитките да се активират по всяко време, за да можем да запазим предпочитанията си за настройки на „бисквитките“.
Ако деактивирате тази „бисквитка“, няма да можем да запазим предпочитанията Ви. Това означава, че всеки път, когато посещавате този уеб сайт, ще трябва да активирате или деактивирате отново „бисквитките“.
Бисквитки на 3-ти страни
Този уебсайт използва брояч на HiStats, за да събира анонимна информация, като например броя посетители на сайта и най-популярните страници.
Поддържането на тази „бисквитка“ ни помага да подобрим нашия уебсайт.
Please enable Strictly Necessary Cookies first so that we can save your preferences!
Политика на бисквитките
Повече информация за правилата ни за „бисквитките“Cookie Policy, можете да намерите на следният адрес: