На този ден е открита прочутата Триумфална арка в Париж
- 21.07.2021
- 0
На 29 юли 1836 г. , в Париж е открита прочутата Триумфална арка, която се намира на десния бряг на река Сена, на площад „Етоал- Шарл де Гол” – в центъра на 12-ъгълна конфигурация от 12 авенюта. На 18 февруари 1806 г. френският император Наполеон I подписва указ за издигането на грандиозна Триумфална арка (височина – 50 м, ширина – 45 м) в Париж, която трябва да възвеличае победите на армията му. Първият камък в основата на сградата е положен на 15 август следващата година, в деня на 38-годишнината на императора.
Към 1815 г., по времето на свалянето на Наполеон, основите на арката се издигат на 20 метра. Падането на великия император спира работата по изграждането му. Строителството е възобновено след 8 години и работата е завършена на 29 юли 1836 г., вече по времето на крал Луи Филип. През декември 1840 г. погребален кортеж с тленните останки на Наполеон преминава под арката.
Автор на проекта на Триумфалната арка е архитект Жан-Франсоа-Терез Шалгрен (1730-1811), вдъхновен от примери за триумфалните арки на древен Рим, които са издигнати в памет на значими събития, в чест на известна личност или божество.
Мащабът на парижката арка обаче е много по-голям от образците в античния свят. Грандиозният петметров фриз е украсен с релефни изображения на началото на кампанията на наполеоновата армия и нейното завръщане. Тридесет щита в горната част, с гравирани имена на големи битки, напомнят за победите на Наполеон в Европа и Африка.
Пилоните на арката са украсени с 12-метрови барелефи. Имената на наполеоновите офицери са изписани под сводовете на малките арки. От 1920 г. под арката има гробница на Незнайния войник, над която гори вечен пламък в чест на героите-войници, загинали в Първата световна война. Вътре в Триумфалната арка има музей на нейната история, до който се достига с асансьор. Монументът се превръща в мястото, където френските войски организират своите паради. Арката е толкова голяма, че три седмици след парада на победата в Париж през 1919 г. Шарл Годфроа прелита със своя самолет „Нюпорт“ през свода на арката, като събитието е записано на кинолента. На покрива на арката има наблюдателна площадка, от която се разкрива великолепна гледка към града.
През юли 2021 година започва подготовката, вече на място при арката, за един грандиозен арт проект – опаковането на Триумфалната арка (Проект за Париж, Place de l’Étoile-Charles de Gaulle) , отдавнашна мечта на Христо Явашев-Кристо (починал на 31 май 2020 г.) , който е изпълнен по неговия проект, чертежи и скици от екипа , с който работи приживе.
Видима за 16 дни, от събота 18 септември до неделя 3 октомври 2021 година, опакованата Триумфална арка изисква 25 000 квадратни метра рециклируем плат от синкаво-сребрист полипропилен и 3000 метра червен шнур от същия материал.
Националният център за паметници , който от името на държавата осигурява опазването и отварянето за обществеността на Триумфалната арка, е доволен от завършването на проект, който свидетелства за нейната ангажираност към съвременното изкуство и подобряването на един от най- емблематичните паметници на Париж и Франция.