„Една мечта е по-силна от хиляди реалности” – Джон Роналд Руел Толкин
- 19.12.2022
- 0
Ненадминатият фентъзи писател, „властелинът на небивалиците“, обичаният от милиони читатели по света ДЖОН РОНАЛД РУЕЛ ТОЛКИН е роден на 3-ти януари 1892 г. в Блумфонтейн, Южна Африка.
„Бебето прилича на същинска фея, както е цялото нагиздено с бели волани и бели обувки, пише в писмо до свекърва си майката на Толкин – Мейбъл. И добавя: А когато не е толкова навлечено, ми напомня на елф“.
Сякаш в тези майчини слова се крие предзнаменование. Ще минат много години и детето й ще се прочуе по целия свят със своите фантастични истории, населени от джуджета, хобити, елфи, магьосници, проклети орки, вълшебници и други приказни същества.
Бащата – Артър Толкин, е банков чиновник, пристигнал в ЮАР от далечна Англия, търсейки перспектива за израстване в службата. Съпругата му Мейбъл, порядъчна и добра англичанка, е грижовна към мъжа и двамата си синове. Тя притежава вкус към езиците, а тази си обич ще предаде и на малкия Роналд /така наричат момчето през цялото му детство/. Самата тя знае латински, френски, немски.
Нелек се оказва пътят на тази жена. Когато Роналд е тригодишен, баща му умира. Без подкрепа, Мейбъл трябва да осигури добър живот на децата си с малкото средства, които са й останали. Завърнала се в родната Англия, тя се отдава на възпитанието на синовете си, посвещава им цялото си време. А съдбата е отредила то да е кратко. Госпожа Толкин умира от диабет през 1904 г. и оставя две осиротели момчета.
Техен настойник и покровител става енорийският свещеник Франсис Морган. Към този човек братята ще изпитват дълбока обич и признателност до края на дните си.
В „Екситър колидж” Джон показва забележителни езикови способности. Учи прилежно и получава стипендия за Оксфорд, където освен латинския, френския, немския и гръцкия изучава древноанглийски, готски, древноисландски, фински… Те събуждат интереса му към загадъчните светове на древните митове, саги, сказания и легенди. За забавление измисля дори свои собствени езици.
Прави и първите си романтични поетически опити, в нетърпеливо очакване на 21-я си рожден ден. Още на 16 е срещнал в пансиона, където живее с брат си, жената на своя живот – 19-годишната Едит Брат. Но е дал дума пред отец Морган да учи усърдно, отлагайки връзката си с момичето до навършване на пълнолетие. Обещанието е спазено – на 3 януари 1913 г. Толкин изпраща писмо с предложениe за брак на избраницата си. Три години по-късно Едит става негова съпруга.
Вече бушува Първата световна война и младият мъж се е записал в Ланкаширския стрелкови полк. Много скоро, като младши офицер-свързочник, среща отблизо ужасното лице на войната. В боевете карай река Сом във Франция загиват хиляди английски войници, между които и двама от най-близките му приятели. На фронта самият той заболява тежко от тиф и е върнат в английска болница. Между стените на болничната стая фантазията му ражда един въображаем свят, населен от вълшебства и мистерии, магии и чудеса.
Войната свършва и Толкин, верен на страстта си към думите, работи като лексикограф по „Оксфордски
речник на английския език”. Става университетски преподавател в Лийдс, а няколко години по-късно – професор в Оксфорд.
Писателят Дж. И. М. Стюарт, негов студент, си спомня: „Умееше да превръща аудиторията в зала за пиршества, в която той бе бардът, а ние – пируващите гости“.
Признат за ненадминат в областта си специалист, той не се отказва и от чудноватите си истории. Съчинява ги и заради четирите си деца, а за да им бъдат разбираеми и достъпни, ги доближава до приказките. Така се раждат хобитите и Билбо Бегинс, Средната земя и скъпоценните Силмарили… Пак на децата си пише ежедневни илюстровани писма от Дядо Коледа. Част от тях са издадени през 1976 г. със заглавие „Писмата на Дядо Коледа”.
Световната му слава идва с епичния фентъзи роман „Властелинът на пръстените”,
писан в продължение на 12 години и издаден за първи път 1954-1955 г. Многократно преиздавана и преведена на над 40 езика, творбата е считана за една от най-добрите книги на 20 век. Към средата на 2021 г. по нея има създадени четири филма, сценични продукции, мюзикъли и три радио адаптации.
Джон Роналд Руел Толкин умира на 2 септември 1973 г., на 81-годишна възраст. За интересния и пълнокръвен живот на този велик европеец разказва подробно Хъмфри Карпентър в своята книга „Дж. Р. Р. Толкин. Биография“. През 2019 г. излиза и биографичен филм за писателя със заглавието „Толкин”.
Снимките в публикацията са от https://www.endorion.org/tolkien/biography/
Мария Маринова, 2022 г.