„Днес е апотеозът на човешката лудост. Политиката е част от това, особено в своите смъртоносни изблици. Тя не е поле, в което човешката свобода се разгръща.“ – Юлия Кръстева
- 23.06.2020
- 0
ОТ СЛИВЕН ДО СОРБОНАТА – ПРОФ. ЮЛИЯ КРЪСТЕВА
Юлия Кръстева – една от най-известните и успели българки по света – психоаналитик, лингвист, семиотик и философ, е родена на 24 юни 1941 година в Сливен.
Баща ѝ Стоян Кръстев работил като счетоводител на Светия синод, майка ѝ Кръстина е домакиня, а сестра ѝ Иванка – студентка в Музикалната академия. Дипломира се с отличие в 33-то училище в София. През 1963 година завършва френска филология в Софийския университет и готви докторат, когато печели конкурс и стипендия за обучение в Сорбоната. Там защитава докторати по литература и семиология. Веднага е назначена в Националния център за научни търсения в Париж. Следват години на усилена работа и стотици публикации в най-престижни издания, десетки книги, титли и награди. В момента е професор по семиология и лингвистика в университета “Дени Дидро” в Париж, преподава във Висшия институт за социални науки (EHESS), завежда Катедра по психопатология и семиотика (DRAPS), директор е на Института за докторски титли. Съчетава работата си със задълженията на съпруга и майка – омъжена е за писателя Филип Солер – един от най-известните френски интелектуалци. Той е основател на авангардното движение и издание „Тел Кел“ (Tel Quel), в което участват Ролан Барт, Мишел Фуко, Жак Дерида, Умберто Еко, Марслен Плене, Юлия Кръстева и други. Често пътува като член на престижни международни сдружения, перманентен професор е в Колумбийския университет в Ню Йорк, постоянен наблюдател на университета в Торонто, член на Световната академия за култура, Британската академия, Американската академия за наука и изкуство. Юлия Кръстева е кавалер на френския Почетен медал за заслуги към нацията, кавалер на изкуството и културата, доктор хонорис кауза на много университети (сред които неотдавна и на Софийския) и много други. Най-нова е изключително престижната международна награда HOLBERG PRIZE – за изключителни заслуги в областта на хуманитарните, социалните и правните науки. Неотдавна осветена като агент Сабина на Държавна сигурност световноизвестната интелектуалка Юлия Кръстева предизвика сериозен дебат. Най-младият професор във Франция, лингвист, философ, психоаналитик, Кръстева е сред 100-те мислители на XX век, но и личност, която разбуни духовете на една отминала, но с много тайни епоха. Всъщност преди да се прочетат подробности от досието на проф. Кръстева, у нас и в чужбина, се оформиха лагери на привърженици и противници. Случаят „Сабина“ очерта един принципен проблем, свързан с обявяването на сътрудници на службите в България. Той е свързан с това, че съобщаването на факта за принадлежност без дълбочинен анализ може да нанесе огромна вреда на личността, да обърка отделния човек, както и цялото общество (в случая и международна общност). Без експертен анализ лесно могат да се направят прибързани и погрешни изводи, да се селектира и подчертава манипулативно информация за сметка на други фрагменти.