Житейският път на братята Грим започва весело и светло. Те се раждат в заможно и сплотено семейство. Баща им Филип е юрист, а майка им – Доротеа, е дъщеря на градски съветник в гр. Касел.  Семейството има осем момчета и едно момиче. Tри от децата им умират рано.

Когато Вилхелм е на 5, баща му е избран за областен управник на град Щайнау и фамилията се премества. Настаняват се в голяма и луксозна къща с прислуга, живеят охолно и щастливо. Само след няколко години  обаче, всичко се преобръща: бащата заболява и умира от пневмония, а големият дом се превръща в непосилно бреме за майката, която може да разчита на подкрепа единствено от своя баща. Най-големите живи деца в семейството – Якоб на 11 и Вилхелм на 10, са принудени бързо да пораснат и да поемат отговорността за по-малките. Това ги сближава силно. Тази дълбока братска връзка остава здрава и неразрушима до края на дните им.

В Касел момчетата учат във Фридрихгимназиум. Тук за пръв път се сблъскват с класовата дискриминация – вниманието на преподавателите е насочено към учениците с по-високо социално положение и финансови възможности. В университета в Марбург, където записват право, проблемите са същите: заради липсата на средства, за тях много от дейностите остават недостъпни. Те се чувстват изолирани, но това ги прави още по-усърдни и задълбочени в науките. Именно тук се ражда интересът им към стария немски език и средновековната немска литература.

За да помага в издръжката на семейството, Якоб изоставя научните изследвания и става библиотекар в двореца на Вестфалия, а после и в Касел. Брат му Вилхелм скоро го последва. Тук започва издирването и събирането на немски фолклорни приказки, които те ще опишат, преразкажат и издадат, за да останат в световната литература като любимите приказници на поколения големи и малки читатели. Първият том с преразказани народни приказки излиза през 1812 г., а две години по-късно – и вторият.

 Приказките на Братя Грим и днес са емблема, запазена марка, желано и търсено четиво. Първоначално те не са предназначени за деца – съдържат мрачни сюжетни елементи от старите немски предания и легенди. По-късно са преработени и се превръщат в абсолютен бестселър. „Снежанка и седемте джуджета“, „Червената шапчица“, „Спящата красавица“, „Рапунцел“ , „Белоснежка и Червенорозка“, „Хензел и Гретел“ и още много са вечните приказки, които са и урок, и вдъхновение, и полет на въображението за всяко дете.

Освен че събират и преразказват народни приказки, братята са сред първите изследователи на немския език. Плод на труда им е създадената в периода 1819-1837 г. историческа немска граматика. Още от следващата 1838 година започват работа по изчерпателен немски речник, който изисква огромен труд и време и е довършен сто години след смъртта на Вилхелм – 1960 г. Издаден е в 33 тома.

Години наред братята са и университетски преподаватели в три престижни немски университета: Марбург, Гьотинген и Берлин. Якоб става професор, а Вилхелм – негов асистент. Дори когато по-малкият брат Вилхелм се жени за избраницата си Хенриете Доротеа Вилд, тримата остават да живеят заедно под един покрив.

Братя Грим пренасят през вековете мъдростта, добродетелите и нравствеността на народа, традициите и културата на Германия, вплитайки ги майсторски в своите вълшебни фолклорни истории. В тези истории

НЕИЗБЕЖНО ТЪРЖЕСТВУВА ДОБРОТО.

Мария Маринова